Кошик
460 відгуків

Стерилізація хірургічних інструментів: методи, етапи, правила зберігання після процедури

Стерилізація хірургічних інструментів: методи, етапи, правила зберігання після процедури

Стерилізація – це процес знищення усіх форм патогенних та непатогенних мікроорганізмів на будь-якій стадії їх розвитку. Його метою є повна відсутність мікроорганізмів у простерилізованому виробі та на його поверхні.

Медичні вироби, що контактують з кров’ю, слизовими оболонками, поверхнями ран, ін’єкційними препаратами підлягають обов’язковій стерилізації. Порядок, етапи та методи її проведення врегульовані на законодавчому рівні.

Етапи стерилізації медичних інструментів

Стерилізація хірургічних інструментів здійснюється у 3 етапи:

  1. Дезінфекційна обробка.
  2. Очищення перед стерилізацією.
  3. Стерилізація.

Медичні вироби багаторазового використання, підлягають дезінфекції після кожного їх застосування до пацієнта. Основне завдання процесу – знищення різноманітних шкідливих мікроорганізмів, серед яких збудники інфекційних хвороб, вірусних гепатитів. Також стерилізація дозволяє позбутись від мікобактерій туберкульозу і грибів (в тому числі і роду Кандида). Дезінфекція виробів медичного призначення проводиться вручну або за допомогою спеціального обладнання. Дезинфікувати можна повністю металеві вироби, а також пластикові та керамічні, процедура відрізнятиметься лише вибором відповідного антисептика. Після дезінфекції виріб потрібно промити водою та висушити, далі можна використовувати за призначенням (для виробів, як не підлягають стерилізації, а лише дезінфікуються перед повторним використанням) або перейти до процедури перед стерилізаційної очистки та стерилізації.

Передстерилізаційне очищення є наступним етапом обробки медичних виробів, проводиться для остаточного видалення різного роду забруднень та залишків лікарських препаратів. Саме від його ефективності значною мірою залежить результат стерилізації.

Етапи передстерилізаційної очистки:

  • замочування виробів у миючому розчині згідно інструкції;
  • миття виробу з використанням щіток, йоршів, марлевих тампонів;
  • полоскання проточною водою;
  • полоскання дистильованою водою;
  • сушіння гарячим повітрям;
  • контроль якості.

Стерилізація – є завершальним етапом циклу очистки інструментів. Здійснюється для знищення усіх видів мікроорганізмів і спорових форм.

Методи стерилізації та обладнання що використовується

Усі методи стерилізації поділяють на 2 групи: фізичні (паровий та повітряний) і хімічні методи (газовий, плазмовий, з використанням розчинів хімічних засобів). Кожен із них має свої особливості, що вирізняють його з поміж інших:

  • стерилізаційний агент;
  • спеціальне обладнання, що використовується;
  • вид інструментів, стерилізація яких може проводитися обраним способом.

Парова стерилізація інструментів відбувається в автоклавах (так називають парові стерилізатори). Функцію знищення шкідливих організмів виконує насичена водяна пара, що подається під високим тиском. Такий метод прийнято використовувати під час стерилізації хірургічних інструментів, виробів із нержавіючих металів, скла, хірургічної білизни та перев’язувального матеріалу, гуми, латексу, пластмас.

Повітряний метод полягає у стерилізації виробів сухим гарячим повітрям температурою 160 °C, 180 °C. Підходить для хірургічних,  стоматологічних і гінекологічних інструментів, не стійких до корозії виробів з металу, силіконової гуми а також деталей приладів та апаратів. Сухоповітряна стерилізація проводиться у спеціальних повітряних стерилізаторах.

При стерилізації газовим методом найчастіше використовують оксид етилену та пари формаліну. Здійснюється у спеціальному газовому стерилізаторі. Таким методом стерилізують об’єкти, які не можна піддавати термічній обробці (зонди, катетери із штучних матеріалів, оптичні прилади, дихальна апаратура та інше).

При плазмовій стерилізації використовується пара водного розчину пероксиду водню та низькотемпературної плазми. Такий метод стерилізації є досить новим та економічним. Використовується як альтернатива стерилізації газовим методом, який останнім часом використовується все рідше через необхідність тривалої вентиляції оброблених виробів та значну токсичність агентів. Обладнання, що використовується – плазмові стерилізатори. Таким методом стерилізують об’єкти, які не варто піддавати термічній обробці (оптичні прилади, зонди, кабелі, ендоскопічні та хірургічні інструменти, ендоскопи).

Хімічна стерилізація хірургічних інструментів здійснюється з використанням спеціальних розчинів хімічних засобів. Рекомендується для стерилізації матеріалів, які дуже чутливі до температур і не підійдуть під інші методи, також для виробів з полімерних матеріалів, скла, корозійностійких металів. Проводиться у спеціальному облаштованому обладнанні.

Як зберігати простерилізовані медичні інструменти та інші вироби

Після завершення процесу медичні вироби вивантажуються з стерилізатора та залишаються на 1,5-2 години на каталках до тих пір, поки матеріали не охолонуть. Далі такі вироби потрапляють в окремі, спеціально призначені для зберігання приміщення.  Вони обладнуються системою кондиціювання і вентиляції, та мають відповідні умови: температура не перевищує 20°C, відносна вологість повітря – до 60%.

Повітряний, паровий, плазмовий та газовий методи передбачають попереднє поміщення медичного виробу у пакувальний матеріал (може бути паперовий, комбінований, пластиковий, пергамент або бязь). Повітряний метод стерилізації допускає використовування відкритих лотків без додаткових пакувальних засобів, але такі інструменти потрібно або одразу використовувати після стерилізації, або розміщувати у камерах з ультрафіолетовим світлом. Також після повітряної стерилізації матеріали можна зберігати на стерильних столах під стерильними простирадлами (до 6 годин).  Хімічна стерилізація забезпечує ефект до 3 діб.

Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner