Кошик
416 відгуків

Скальпелі хірургічні: види, матеріали, застосування

Скальпелі хірургічні: види, матеріали, застосування

Купити інструмент для проведення операції є досить непростою задачею. Адже потрібно обрати з усього різноманіття варіантів, що відрізняються за формою, розміром, характеристиками та призначенням. Одним із найважливіших інструментів в хірургії, без якого неможливо уявити хірургічне втручання, є хірургічний скальпель.

Скальпель – це хірургічний інструмент, що використовується лікарем-хірургом для розрізу м’яких тканин під час проведення операції. Він складається з ріжучої частини – леза та ручки для управління точністю процесом розтину.

Види та особливості застосування скальпелів

Класифікація скальпелів здійснюється за декількома критеріями. Перш за все за можливістю повторного використання необхідно виокремити одноразові та призначені для багаторазового використання скальпелі.

Одноразовий скальпель має конструкцію, що складається із ручки та змінного металевого леза. Ручка у таких інструментів може бути одноразовою або багаторазовою. Вони однозначно виграють з точки зору стерильності, адже лезо інструменту щоразу нове. Багаторазові ж ножі є більш класичним варіантом. У такому випадку лезо та рукоять складають єдине ціле. Такі скальпелі обов’язково повинні дезінфікуватися та стерилізуватися перед кожним використанням.

Виділяють 5 основних видів хірургічних ножів:

  • хірургічний скальпель – використовується під час операцій на черевній порожнині та грудній клітині;
  • анатомічний скальпель – застосовують для відпрацювання техніки виконання процедур під час навчальних операцій, в судовій медицині та патологічній анатомії;
  • «делікатний» скальпель – призначений для точного розсічення тканин, часто використовується в стоматології, офтальмології, урології, щелепно-лицевій хірургії та при виконанні естетичних операцій;
  • мікрохірургічний скальпель – застосовують під час мікро-операцій, що проводяться під мікроскопом;
  • фігурний скальпель — має особливу кромку та застосовується для фігурних розрізів.


За призначенням інструменту також можемо виокремити такі види скальпелів:

  • гострокінцевий — для глибоких і нешироких розрізів;
  • черевастий — використовують, коли розріз має бути неглибоким, проте широким і довгим;
  • порожнинний — застосовуються для операцій всередині розрізу, в порожнинах та ранах;
  • резекційний – для розсічення капсули суглобів, суглобових хрящів, поза- та внутрішньо суглобних зв'язок;
  • ампутаційний – для відсікання периферичної частини кінцівки.


Скальпель хірургічний для багаторазового використання виготовляють зі сталі: нержавіючої, загартованої, вуглецевої з додаванням хрому, що підвищує їх зносостійкість. Одноразовим ж інструментам така властивість не потрібна, тому їх виготовлення набагато простіше та економічніше. Останнім часом хірурги все більше віддають перевагу одноразовим інструментам. І це виправдано, адже не потрібно витрачати час на регулярну дезінфекцію та стерилізацію леза. До того ж це гарантований бар'єр для захисту від мікробів, що можуть потрапити до незахищеної рани.

Купити скальпель хірургічний в інтернет-магазині MedMelochi

При виборі цього інструменту варто звертати увагу на матеріал його виготовлення, міцність та ергономічність, вагу інструменту, а також на те, наскільки він є гострим. Також важливо щоб метал витримував фізичні та хімічні навантаження під час стерилізації.

Кожне хірургічне лезо позначене певним числом, яке позначає розмір та зовнішній вигляд інструменту. Найчастіше у хірургії використовуються 10, 11, 12, 15, 20 та 23 леза. Усі вони мають різні форму та призначення, що також обов’язково потрібно враховувати при виборі інструменту.

Інтернет-магазин Medmeloci пропонує широкий асортимент якісних медичних товарів за доступними цінами. У нас ви зможете придбати витратні та шовні матеріали, лабораторні товари, антисептики і дезрозчини, товари для тварин, медичне обладнання та хірургічні інструменти: ножиці, голкотримачі, пінцети, затискачі, скальпель, ціна вас приємно здивує.

Інші статті

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner