Стерилізація шовного матеріалу: методи та способи
Серед ускладнень, які виникають під час проведення операцій, часто трапляються інфекційні – ті, що виникли внаслідок інфікування рани збудниками: бактеріями, грибами, вірусами. Вони мають досить серйозні наслідки: від збільшення тривалості лікування, появи болю, жару, набряку до найжахливішого – смерті. Це неприємний процес як для пацієнтів, так і для медичного персоналу, результатом якого часто стає виникнення недовіри до медичної установи. Тому дуже важливо дотримуватися комплексу заходів задля попередження виникнення таких ускладнень, використовувати лише стерильні інструменти та шовні матеріали.
Стерилізація хірургічних шовних матеріалів
Оскільки хірургічний шовний матеріал використовується для зшивання тканин та зупинення кровотеч під час оперативного втручання та безпосередньо контактують з операційним полем, він обов’язково повинен бути стерильними. Стерилізацією називають процес знищення усіх видів мікробної флори: бактерій, грибів та вірусів з використанням спеціальних методів.
Класичні методи стерилізації шовного матеріалу: для шовку – метод Кохера, для кетгуту – метод Сітковського (парами йоду), методи Губарєва і Клаудіуса (за допомогою спиртового та водного розчинів Люголю) уже практично не використовуються через тривалість та складність процедури, а також не завжди достатню її ефективність.
Сьогодні стерилізація шовного матеріалу відбувається на етапі виробництва, та у продаж надходять уже стерильні, готові до використання хірургічні нитки. Для промислової стерилізації хірургічного шовного матеріалу виробники застосовують два основних види стерилізації:
- газовий метод – за допомогою оксиду етилену;
- радіаційний метод – використовуючи гамма-випромінювання.
Кожен із згаданих методів передбачає проникнення та вплив на медичний виріб стерилізуючого агенту – випромінювання або газу відповідно. Завдяки цьому вдається досягти стерильності всього вмісту індивідуальної упаковки товару (сашетки або блістера).
Стерилізація шовного матеріалу газовим методом відбувається при температурі 18-80° С. Виріб стерилізується в індивідуальній упаковці. Стерилізаційним агентом є газ етилен-оксид. Його пари мають високу проникну здатність, не викликають корозії металу та не псують виробів із пластмаси. Основними недоліками стерилізації виробів газовим методом за допомогою етилен-оксиду є його токсичність для персоналу, та вибухонебезпечність.
Радіаційний метод використовують для стерилізації медичних виборів, які є нестійкими до дії високих температур. Виріб стерилізується в герметичній індивідуальній упаковці в гамма-установці. Стерилізаційним агентом є іонізуюче випромінювання. Даний метод широко використовується виробниками одноразової стерильної продукції, є екологічним та безпечним.
Усі стерильні вироби мають відповідне маркування на своїй етикетці. Якщо використовувався газовий метод із застосуванням етилен оксиду, на упаковці це виглядатиме таким чином:
Стерилізація радіаційним методом позначається:
Зверніть увагу, що хірургічний шовний матеріал не слід стерилізувати та використовувати повторно. Не використовуйте хірургічну нитку, якщо упаковка відкрита або пошкоджена. Відкриті та невикористані шовні матеріали слід викинули.
Купити стерильний шовний матеріал в MedMelochi
Інтернет-магазин MedMelochi пропонує своїм клієнтам уже готовий до використання, стерильний шовний матеріал. У нас ви зможете придбати:
1. Шовний матеріал, що розсмоктується:
- ПГА (Полігліколева кислота),
- ПГЛА (Поліглактин 910),
- ПГКЛ (Поліглекапрон),
- ПДО (Полідіоксанон),
- Кетгут простий
- Кетгут хромований
2. Шовний матеріал що не розсмоктується:
- Поліпропілен,
- Нейлон (Поліамід),
- Шовк,
- Поліестер (Лавсан).
Шовний матеріал доступний в різних метричних розмірах USP і ЕР. Постачається стерильним у відрізках різної довжини, як без голок, так і прикріпленим до голок різного типу, форми та довжини. Шовні матеріали упаковані в коробку, кількість ниток вказана на етикетці коробки. Також є варіанти пакування шовного матеріалу в касетах.