Кошик
411 відгуків

Тонометри

Тонометр – медичний пристрій, призначений для вимірювання артеріального тиску. Використовується як в лікарнях, медичних центрах так і в домашніх умовах та дає змогу тримати гарне самопочуття під контролем. .

Залежно від виду апарату для вимірювання тиску розрізняють два принципи роботи тонометрів: аускультативний і осцилометричний.

Аускультативний метод використовують у механічних пристроях. Манжету на плечі накачують повітрям, вона перекриває кровотік в артерії. Після цього тиск у манжеті потихеньку знижується й поступово кровотік відновлюється. При цьому треба зафіксувати перший шум через стетоскоп і наочно визначити положення стрілки на манометрі в цей момент – верхній артеріальний тиск. Останній шум у стетоскопі зазначає нижній рівень тиску, значення якого також відстежують на манометрі.

Осцилометричний метод використовується у роботі автоматичних тонометрів. У цьому разі медичний тонометр відстежує зміну тиску повітря в манжеті. Ці коливання виникають під дією кровотоку артерії, яку, як і в першому випадку, також перетискає манжета. Далі блок керування аналізує коливання та виводить результат вимірювання, випускаючи повітря, що залишилося в манжеті. Такий метод вимірювання дає змогу пристрою не тільки знімати показники артеріального тиску, а й, наприклад, аналізувати частоту скорочень серцевого м'яза.

Різновиди сучасних тонометрів

Тип пристрою, спосіб вимірювання та наявність додаткового функціоналу – це три загальних критерії, за якими відрізняються апарати для вимірювання артеріального тиску.

За типом пристрою тонометри бувають механічними, напівавтоматичними й автоматичними.

За способом вимірювання тиску тонометри бувають із манжетою на зап'ястя або на плече.

За функціональністю тонометри бувають монофункціональними (вимірюють лише тиск) і з додатковими функціями (крім вимірювання тиску відстежують аритмію, пульс).

Механічні тонометри

Манжета з грушею (нагнітачем повітря), манометр і стетоскоп – це повний комплект складових елементів механічного тонометра. Такі пристрої широко використовують як у домашніх умовах, так і медустановах уже не один десяток років. Головними перевагами механічних тонометрів є правдивість вимірювань у комплексі з бюджетною ціною та портативністю. Такі прилади не потребують батарейок, зарядного пристрою або розетки. Серед недоліків – відносна складність вимірювань. Для визначення рівня тиску потрібно качати повітря, слухати звуки в стетоскопі та стежити за показаннями манометра.

Напівавтоматичні тонометри

Процес вимірювання в напівавтоматичних моделях у порівнянні з механічними спрощений: потрібно накачати повітря та натиснути кнопку "Старт". Після цього прилад виводить отримані результати на дисплей. Головні переваги напівавтоматичних тонометрів у порівнянні з механікою – простота використання та невеликі габарити. Прилади зручні у використанні та мають вигідну вартість. Ціна тонометра з напівавтоматичним функціоналом усього на третину вища, ніж на механічні апарати для вимірювання тиску.

Автоматичні тонометри

Такі пристрої прості у використанні, мають невеликі розміри, надають точні показання та мають низку додаткових функцій, які дають змогу більш широко аналізувати стан серцево-судинної системи. Щоб виміряти тиск на такому приладі, досить просто надіти манжету на руку та натиснути кнопку на дисплеї. Функціонал таких пристроїв дає змогу самостійно вимірювати тиск без зайвих рухів. Це дуже зручно в порівнянні з механічними та напівавтоматичними тонометрами. Працюють від пальчикових батарейок, від мережі або USB-кабелю.

Тонометри на плече

Механічні та напівавтоматичні тонометри здебільшого виготовляють винятково з манжетою, яку треба надягати на руку та зафіксувати на плечовій частині руки. Автоматичні моделі тонометрів випускають як з манжетою на плече, так і з манжетою на зап'ясті. Головна перевага плечового апарату для перевірки тиску – точність вимірювання. Такі пристрої видають більш точні результати вимірювань, а також дають змогу виміряти тиск у літніх людей із порушеннями еластичності судин.

Вибираючи апарат з плечовою манжетою, важливо звертати увагу на її діаметр. Виробники випускають манжети з такими типорозмірами:

до 22 см –манжети для дитячих тонометрів

від 22 до 36 см – манжети з класичними типорозмірами

понад 36 см – манжети для людей з об'ємними біцепсами

Портативні тонометри на зап'ястя

Це автоматичні прилади, які працюють за тим самим принципом, що й класична автоматика, за винятком манжети – її треба надягати не на плечову частину руки, а на зап'ястя. Головними перевагами таких тонометрів є невеликі розміри, простота та мобільність використання, автоматичний функціонал. Універсальність застосування дає змогу вимірювати тиск людям з об'ємними руками в ділянці плеча. Головні недоліки пристроїв – неможливість точного вимірювання тиску в літніх людей, робота тільки від батарейок, імовірність неточностей у вимірах.

Як вибрати тонометр

Для правильного вибору апарату для вимірювання тиску слід звернути увагу  на такі критерії:

·         Хто буде користуватися пристроєм. Наприклад, уся сім'я, активна молода людина чи батьки на пенсії. Це дасть вам змогу визначитися з типом пристрою, легкістю керування, розміром дисплея та габаритами приладу.

·         Як часто користуватиметеся пристроєм. Для дому підійдуть класичні автоматичні тонометри для вимірювання артеріального тиску. Якщо ви збираєтеся носити з собою апарат, то є сенс придбати прилад для вимірювання артеріального тиску на зап'ясті.

·         Тип фіксації манжети: липучки або липучки з металевою скобою.

·         Місце фіксації манжети: плече або зап'ястя.

·         Розмір дисплея і його читабельність.

·         Тип живлення пристрою: батарейки, мережа живлення, USB-кабель.

·         Наявність додаткового функціоналу.

Який додатковий функціонал є в тонометрах?

·         індикатор аритмії

·         автоматичне обчислення середнього показника тиску

·         звукові індикатори

·         режим "Два користувачі"

·         фіксація в пам'яті пристрою десятків останніх значень вимірювань для одного/двох користувачів

·         регульована манжета

·         bluetooth і можливість підключення до смартфона

·         календар, годинник

·         автовідключення

·         сенсорне або кнопкове керування.

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner